Bankalar Dolar Toplama Kampanyası Başlattı! Serbest Piyasada Dolar 20 Lira Kritik Sınırını Aştı

Dolar/TL’de seçim sonrasında yönelik beklentiler yükseliş yönünde olunca talebi en azından seçime kadar kontrol etmek amaçlı yeni kampanyalar yapılırken, serbest piyasada bugün dolar/TL 20 TL’yi gördü. Dolar dünyada değer kaybetmesine karşılık yurt içindeki yükselişi dikkat çekerken, sosyal medyada her gün trendlerde yer almaya devam ediyor.

Küresel piyasalarda son günlerde açıklanan ABD enflasyon verileriyle doların değer kaybı dikkat çekti.

ABD’de açıklanan TÜFE ve ÜFE verileri sonrası 6 önemli para birimi karşısında ölçülen dolar endeksi son 1,5 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Euro/dolar paritesi de son 12 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

TL karşısında bu hareketler euro tarafında korelasyon yaratırken, dün anlık da olsa 21,61 ile gün sonunda euro/TL zirve seviyesini gördü.

Dolar endeksindeki gerileme ise baskılanan dolar/TL’yi etkilemeyerek, bu sabah saatlerinde 19,39 üzerine çıkarak 19,40’a yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Doların dünyadaki değer kaybı ons altını desteklerken, 2 bin 49 dolara yaklaşarak 1 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesini gören altın, geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşıyla 2 bin 74 dolar ile tarihi zirvesini görmüştü.

Hem onstaki hem de dolar/TL’deki yükseliş gram altın tarafında etkili olurken, 1.273 TL ile tüm zamanların zirvesine çıksa da sonrasında 1.265 seviyelerine geriledi.

Bugün ise serbest piyasada doların 20 TL’yi aştığı görüldü.

Gelelim dolar/TL’deki tarihi zirvelerimize! Bankalarda dolar yarışı başladı.

Kurlardaki yükselişin en azından seçime kadar yavaşlatılmak istenmesiyle geçen günlerimizde zirvede olan dolar ve euroda hem bireysel hem de kurumsal talep de artıyor. 

Bankacılık sektörü bu taleplere hem yetişmeye çalışıyor hem de son iki haftalık yüzde 5 yabancı para mevduattan TL’ye dönüşüm oranı hedefi var. Anlayacağınız aşağıda sakal yukarıda bıyık. 

Bankacılık sektöründen kaynakların Ekonomim’de Şebnem Turhan’a aktardığı bilgilere göre, bazı bankalar ‘efektif döviz alım kampanyası’ başlattı.

Serbest piyasada yükselen döviz kurlarını yanında bankaların mesai saatleri dışında açılan makaslarının artık gün içinde de fazlasıyla açık olduğu görüldü.

Bankalarda çalışanları bu hedefler için motive ederek, yastık altı ve kasalardan dövizlerin çıkmasını sağlamaya çalışan bankacılık sektörü TCMB’nin gevşettiği KKM faizinde de artı prim uygulamasına döndü.

Dövizden dönüşlü KKM hesaplarında yıllık faiz oranı dolar cinsinden yüzde 30-35’lere çıkarken, 

‘Ödüllü efektif döviz kampanyası’nın sebebi olarak, TCMB’ye yakın kaynaklar, TL dönüşüm oranı hedefini gösterirken, hedef tutmazsa ‘aradaki fark kadar tahvil tutma yükümlülüğü var.’

Sosyal medyada da bankaların iç yazışmaları görülürken,

Uzmanlar durumu ilgi çekici buldular.

Kampanyalı döviz çekme yarışının neler getireceğine de ilerleyen günlerde bakacağız.

?

?

Ne dersiniz bu ortamda bankalar dövizleri çekebilir mi?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir