MHK Başkanı Lale Orta’dan Arda Güler açıklaması: VAR hatalı

MHK Başkanı Lale Orta, yayıncı kuruluşta tartışmalı pozisyonlarla ilgili açıklama yaptı. Arda Güler penaltısı, Dubois – Ahmet Oğuz, Osayi-Samuel – Yusuf Özdemir pozisyonlarını yorumladı.

Lale Orta kulüplere çağrıda bulunarak şunları söyledi: “Kamuoyunun merak ettiği pozisyonlardan seçtik. Okan Buruk’un açıklanmasını istediği pozisyonlar vardı, onları da dahil ettik. 17 takımın değerli teknik direktörlerinin, bizden açıklanmasını istediği pozisyonlar varsa, her ay bir gün belirleyelim. İkişer pozisyonu bize göndersinler ve davet edelim, bütün pozisyonları şeffaflıkla açıklayalım.”

‘DUBIS’E YAPILAN MÜDAHALE KIRMIZI’
Dubois – Ahmet Oğuz pozisyonunu yorumlayan MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Leo Dubois’e çok net bir müdahale var. Hakem için kolay bir karar değil, çünkü uzakta. Dördüncü hakem bu pozisyonu görüyor ve yakın. Aslından ondan bir müdahale bekleyebilirdik. Bu pozisyonda kırmızı karttan yanayım. Burada subjektif bir karar var, sınırda bir durum. VAR devreye girmedi, karar hakeme bırakıldı. Şahsen kırmızı kart tercih ederdim.” dedi.

Osayi-Samuel – Yusuf Özdemir pozisyonu için Orta, “Osayi-Samuel için net bir kırmızı kartlık pozisyon var. Karar kırmızı olmalıydı. Mete Kalkavan’ın elini arkaya götürmesi konusu çok konuşuldu. Hakemlerle konuştum. Yardımcı hakem, Osayi’nin ayağının toptan sekerek rakibine geldiğini söylüyor. Burada VAR dereye girmeliydi. Karar kırmızı olarak düzeltilmeliydi.” ifadelerini kullandı.

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas da “Burada hakem isterse, VAR devreye girer. Hakem önce kırmızıya gidiyor. Hakemin güçlü kalmasını ve kırmızı göstermesini beklerdik.” dedi.

ORTA: ARDA GÜLER PENALTISI KESİNLİKLE YANLIŞ
“Arda Güler’in penaltı kazandığı pozisyon, kesinlikle yanlış alınmış bir karar. VAR da hatalı karar vererek bu kararı düzeltmedi.”

“Trabzonspor – Kayserispor maçında iptal edilen penaltı için VAR kayıtlarını dinledim. Doğru bir VAR uygulaması oldu. Mame Diouf kafayı vuruyor ama top Eren Elmalı’nın sırtına geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir