Samsung, 256 TB SSD ve Petabayt Ölçekli PBSSD Mimarisini Tanıttı

Samsung, Kaliforniya’daki Flash Memory Summit’te yeni nesil ürünlerini ve geleceğin çığır açan teknolojilerini anlattı. Teknoloji dünyasının birçok ayağında faaliyet gösteren şirket bildiğiniz üzere NAND bellek ve SSD’ler de üretiyor. Bu önemli etkinliği fırsat bilen yetkililer de 256 TB SSD’lerin yanı sıra petabayt ölçekli çözümler için tasarlanmış PBSSD mimarisini tanıttı.

Güney Koreli dev, ilk kez geçen yıl FMS’de tanıtılan PM1743 sunucu SSD’sini vurgulayarak tanıtıma başladı. Bu model 15,36 TB’a kadar kapasitelerde geliyor ve PCIe 5.0 arayüzü ile geliştirildi. Samsung, arayüzün yenilenmesi sayesinde yeni sürücünün “bir önceki modele göre iki kat daha fazla güç verimliliği sağlayabildiğini” belirtiyor. Samsung’a göre PM1743, ChatGPT gibi üretken yapay zeka alanında kullanılmak üzere tasarlandı.

Bellek üreticisi çıtayı her yıl yukarı taşıyor. 2.5 inç form faktöründe gelen PCIe 5.0 PM9D3a sunucu SSD’sinin gelişimi artık tamamlandı. Şirket, 8 kanallı kontrolcüsü ile bu sürücünün bir önceki modele göre 2,3 kata kadar daha hızlı olacağını iddia etti. Yeni PM93a ilk olarak 15,36 TB’a kadar, 2024’te (ilk yarı) ise 30,72 TB’a kadar olan modelleriyle satışa sunulacak.

Sunucularda mümkün olduğu kadar küçük alanda maksimum veri depolamak isteyen Samsung, tam 256 TB kapasiteli bir SSD üretmeyi başardı. Yeni ürünlerin QLC NAND ve ürünleri oluşturmak için en yüksek entegrasyon yoğunluğu seviyesini kullandığı belirtiliyor. Bu yüksek kapasiteli sürücü, Samsung’un testlerinde sekiz adet 32 TB SSD’den (8×32=256) oluşan bir SSD grubuna kıyasla yedi kat daha az güç tüketti.

Son olarak şirket Flash Memory Summit’te en yeni PBSSD mimarisini sergiledi. Bunun “uygulamaya bağlı olarak kapasiteyi değiştirerek yüksek ölçeklenebilirlik sağlayan petabayt ölçekli ultra yüksek kapasiteli bir çözüm” olduğu söyleniyor.

Tek bir cihazda böylesine büyük bir kapasite ile Samsung ve Meta gibi iş ortakları PBSSD’leri çok kullanıcılı hale getirmeyi hedefliyor. Platformun NVMe’de onaylanmış olan Flexible Data Placement (FDP) adlı bir teknolojiden yararlandığı söyleniyor. FDP, gerçek dünya hiper ölçekli iş yüklerinde daha fazla öngörülebilirlik ve performans için veri yerleşimini optimize etmek üzere geliştirilen bir teknoloji. Ayrıca FDP’nin arkasındaki yazılım tamamen açık kaynaklı.

Bu süper kapasiteli flash bellek teknolojisinin bir kısmının tüketicilere de ulaşacağını umuyoruz. Kullanıcılar hala 4 TB’dan daha büyük boyutlarda hazır PC SSD’leri bulmakta zorlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir