‘Sıradaki PEPE’ Denilen Altcoin Sıfırı Gördü!

Bir kripto influencer’ının tanıttığı ve sırdaki PEPE olduğunu iddia ettiği altcoin projesi sıfıra indi. Projenin bir ‘rug-pull’ olayı olduğu yönünde şüpheler var. İddialara göre, yatırımcılar 2,2 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

İnfluencer “Sıradaki PEPE” dedi, dolandırıcılık çıktı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto dünyasında dolandırıcılık ve sahtekarlık olayları hiç de nadir değil. Pauly adlı popüler bir kripto influencer’ı piyasaya yeni giren PNDX adlı bir altcoin’in reklamını yaptı. O kadar ki projenin, sırdaki popüler meme coin’i PEPE olacağaını iddia etti. Ancak, bu projenin sonu tam bir hüsran oldu. Son haberlere göre, PNDX yatırımcılarına milyonlarca dolar kaybettirdi. Ayrıca geliştiricilerinin, altcoin’i bir ‘rug-pull’ için tasarladığı yönünde şüpheler ortaya çıktı.

İddialara göre, bahse konu altcoin projesi, kötü niyetli bir işleve sahipti. Çünkü, akıllı sözleşmesinde herkesin bir başkasının tokenlerini herhangi bir adrese transfer etmesine izin veriyordu. Böylece, Uniswap’teki PNDX havuzuna likidite eklenir eklenmez, tokenleri büyük kârlar karşılığında satan kötü niyetli kişiler halıyı çekti. Bunun ardından altcoin fiyatı dikey olarak sıfıra düştü.

PNDX fiyat grafiği. kaynak: Rune/Twitter

Bu arada, Pauly token lansmanı ile ilgili bir sorun olduğunu iddia etti. Ayrıca, kayıp yaşayan kullanıcılara tazminat ödeyeceğini ileri sürdü. Ancak influencer, daha önce likiditeyi bir hafta boyunca kilitleyeceğini iddia etmişti.

Yatırımcıların kaybı 2,2 milyon dolar

Sonuç olarak, büyük bir hevesle PEPE niyetine token alan yatırımcılar değersiz PNDX’leriyle ortada kaldı. İddialara göre, yatırımcılar bu olayda yaklaşık 2.2 milyon dolar kaybetti. Durum takip eden, Rune takma adlı kripto traderı, olayın ardından şu paylaşımı yaptı:

Pauly zamanı bir hafta boyunca sağlam kaldı. Ancak, o kadar berbat etti ki neredeyse herkes PNDX’te para kaybetti. Bir sözleşme ve bir web sitesi yapıştırdı. Web sitesinde insanlar token basabiliyordu. Ancak bu bir ön satış gibiydi. Rastgele bir adam, basımdan hemen sonra likidite ekledi ve herkes tipik MaestroBots veya eamUnibot kullanarak sözleşme yoluyla satın almaya başladı. Genellikle yapıldığı gibi oldu.

Ayrıca Rune, açıklamasında, “Likidite ~5.000 dolar idi. İnsanlar on binlerce satın alıyordu. Ancak, tamamen rekt (-%100) alıyorlardı. Çünkü basanlar büyük bir etkiyle düşük likit bir kripto parada ~100X yukarı satıyorlardı. 10.000 dolardan daha az parayla ~700.000 dolar kazanan birkaç cüzdan gördüm. Bununla birlikte, diğer herkes toplamda yaklaşık 2,2 milyon dolar kaybetti,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir