2 Genç girişimci tarafından kurulan hefa group ve fayteks’in 68 yıllık hikayesi

68 yıllık suni deri ve tekstil mazisine sahip olan, ilk olarak çanta imalatı daha sonra suni deri toptancılığı ile faaliyete geçen, Şahinler ailesinin babaları tarafından 1955 yılında temelleri atılan Hefa Group, geçmişten bugüne gösterdiği başarı ile sektörde adından söz ettirmeye devam ediyor.

Şahinler ailesinin babaları tarafından 1955 yılında temelleri atılan ve çanta üretimi ile sektöre giriş yapan Hefa Group; 1960 ve 1970’li yıllarda vinileks, kavel ve derby-dora gibi Türkiye’nin en büyük suni deri fabrikalarının vazgeçilmez toptancısı konumuna geldi.1974 yılında aile büyükleri bu gücü kullanarak sanayiciliğe ilk adımı attı ve ilk suni deri fabrikasını kurdu. Ardından 22 yaşında 2 genç girişimci, Fatin ve Murat Şahinler 1989 yılında Fayteks firmasını kurdu. 

Hefa Group ham kumaş üretim kapasitesini 650 tona çıkarttı

2.nesilin devraldığı ve yoğun bir şekilde çalışmalarını devam ettirdiği Hefa Group CEO’su Murat Şahinler: ‘Hefa için ayrı bir milat sayılan 1996 yılında, Hadımköy’de yeni bir fabrika kurarak sıfır makineler ile üretimimize devam ettik. 2013 yılında büyük bir yatırım yapma kararı aldık ve aynı yıl içerisinde Velimeşe OSB’de yeni bir boyahane binası satın alarak bütün makine parkurları ve tesisatları titizlikle seçerek her şeyi sıfırdan kurduk. Boyahane, aylık bin ton kapasiteye sahip olup; 2019 yılında yeni bir yatırımla boyahanenin arka parselinde sıfır bina yapılarak, yuvarlak örme ve çözgü örme (raşel) ham kumaş üretim tesisleri ile üretim kapasitesini 650 tona çıkarttık.’ sözlerine yer verdi. 

120 bin ürün barkodu ile 80’den fazla ülkeye ihracat!

Hefa Group Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Şahinler: ‘Türkiye’de suni deri üretiminde birçok pazara hitap ediyoruz. Ayakkabı, çanta, döşeme, kemer, cüzdan ve ajanda üretimi gibi sektörlerin hepsinde varız. Türkiye’nin de en çok üretim kapasitesine sahip firmalarından biriyiz. Fabrikamızın en büyük özelliği, gelen siparişleri 3 iş günü içerisinde teslim ediyoruz.   Bizim sloganımız buradan geliyor. (Fast and First Quality) Çözgü örme döşemelik kumaş üretiminde yine Türkiye’nin ilklerindeniz. Uzakdoğu’daki büyük fabrikalarla çok iyi dostluklar kurarak onlardan çok güzel geri dönüşler aldık, ayrıca oradan getirttiğimiz ekipler ile fabrikamızda büyük deneyimler kazandık. Yani çok zaman harcadık, çok emek verdik.   Bunca yılın tecrübesini her alanda göstermeye gayret ediyoruz. Boyahanemizde ham kumaş üretiminin yanı sıra boya ve şardon ekipmanlarımız, reactive ve dispers dijital baskı, Bronzing, laminasyon, kumaş embosing parkurları mevcut. 120 bin ürün barkodumuz var. Ne kadar uzun süren bir çalışma olduğunu bu rakamdan da anlayabilirsiniz. Yeni ürünlerin devamlılığı içinde durmadan çalışıyoruz. Bunun için de ÜR-GE çok önemli. Çünkü; Çin’den kendimizi ayrıştırmamız gerekiyor, biz yolumuzu onlardan ayrı tutacağız. Pazara yeni ürünler geliştirip sunuyoruz. İhracatı çok ayrı bir yerde tutuyoruz. Geçmişten bugüne ihracatımız 80’den fazla ülkeye ulaştı. Kapasitemizin yüzde 50’sini ihracata ayırmak öncelikli hedefimiz. Hedefimize ulaşmak içinde var gücümüzle çalışıyoruz.’ sözlerine yer verdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir