ABD resmen duyurdu! En büyük felaketten 24 kat daha büyük!

Son dakika ABD haberleri: Amerika Birleşik Devletleri (ABD)Savunma Bakanlığı, pek çok kıtada siyasi gerilim hat safhada seyrederken dünya gündemine bomba gibi düşen bir duyuru yaptı.

ABD, ATOM BOMBASINDAN 24 KAT DAHA GÜÇLÜ NÜKLEER BOMBAYI DUYURDU

ABD, İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentine attığı atom bombasından 24 kat daha güçlü B61-13 adında yeni bir nükleer bomba geliştirdiğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pentagon’un, yeni nükleer bomba için kongreden onay beklediğini ve finansman aradığı açıklandı.

Açıklamada, B61-13’ün hali hazırda ABD donanmasındaki B-61 nükleer yerçekimi bombasının geliştirilmiş versiyonu olacağı kaydedildi.

‘YENİ BOMBA, ABD’NİN SALDIRILARI CAYDIRMASI VE GEREKİRSE CEVAP VERMESİ İÇİN

Savunma Bakanlığı’nın Uzay Politikasından Sorumlu Yardımcısı John Plumb, yeni bombanın ‘değişen güvenlik ortamını ve ABD’nin potansiyel düşmanlarından artarak gelen tehditlere karşılık olarak’ geliştirildiğini belirtti.

Plumb, “ABD’nin, inandırıcı bir şekilde caydırmak ve gerekirse stratejik saldırılara yanıt vermek ve müttefiklerimize güvence vermek için ihtiyaç duyduğumuz yetenekleri değerlendirmeye ve sahaya sürmeye devam etme sorumluluğu vardır.” ifadelerini kullandı.

YENİ NÜKLEER BOMBA 360 KİLOTON YÜKE SAHİP

B61-13 adlı yeni nükleer bombanın, 360 kilotonluk bir yük kapasitesine sahip olacağı kaydedilirken, Hiroşima’ya atılan bombadan yaklaşık 345 kiloton, Nagasaki’ye atılan bombadan ise 335 kiloton fazla yüke sahip olduğu belirtildi.

MODERN SAVAŞ UÇAKLARINDA KULLANILABİLECEK

Yeni bomba, modern güvenlik, güvenilirlik ve doğruluk özelliklerini de içereceği ve modern hava araçları tarafından taşınabilecek.

Öte yandan ABD’nin mevcut nükleer stoklarında yer alan B61-7’lerin bir kısmını değiştirecek olan yeni bombanın, ABD’nin nükleer stoklarını artırmayacağı kaydedildi.

KAYNAK: FOX NEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir