Biden’dan İsrail’e Hamas mesajı: Savaş devam etmemeli

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail’in adını geçirmeden, savaşa ve öldürmeye devam etmenin Hamas’a istediğini vermek olacağını belirtti.

Biden, “Hamas bir terör saldırısı düzenledi çünkü İsraillilerle Filistinlilerin yan yana barış içinde yaşamaları kadar korktuğu başka bir şey yok. Teröre, şiddete, öldürmelere ve savaşa devam etmek Hamas’a istediğini vermek olur. Bunu yapamayız.” diye yazdı.

Biden’ın bu açıklaması, Gazze konusundaki önceki açıklamalarına kıyasla daha yumuşak bir açıklama olarak dikkat çekiyor.

Beyaz Saray daha önceki açıklamalarında, kalıcı bir ateşkesin sadece Hamas’ı güçlendirmeye yarayacağını belirtmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby de çoğu Filistinlinin Gazze’nin güneyine sığındığı için, İsrail’in üzerine, Gazze’nin güneyindeki masum insanları korumak için artık daha çok sorumluluk düştüğünü söylemişti.

ABD’Lİ SENATÖRDEN SÜRESİZ ATEŞKES ÇAĞRISI

Öte yandan ABD’de Demokrat Senatör Peter Welch, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediğini ancak bunu “büyük sivil kayıplara ve Gazze’deki sivil altyapının büyük ölçüde tahrip edilmesine yol açacak şekilde yapmaması gerektiğini” belirtti.

Bu bombardımanın sadece İsrail ve ABD’ye karşı daha fazla düşmanı kışkırtacağını anlatan Welch, “Bu nedenle ateşkes süresiz olarak uzatılmalıdır.” ifadesini kullandı.

ABD’de Filistin kökenli 6 yaşındaki çocuğun bıçaklanarak öldürülmesi ve üç Filistin kökenli öğrencinin vurulmasının yanı sıra antisemitizmdeki artışa dikkati çeken Welch, “Orta Doğu’daki çatışmanın etkisi tüm dünyada yankı buldu ve biz de etkilerini burada Müslüman karşıtlığı ve antisemitizm şeklinde gördük.” değerlendirmesinde bulundu.

Welch, bu korku, sindirme ve şiddet döngüsünün sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, “ABD, bu kadar çok sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan bombardımanın yeniden başlamasına göz yumamaz.” ifadesini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir