Çin, artık bu teknolojileri diğer ülkelere satmayacak

Çin, kısıtlı ihracat listesine nadir toprak elementlerinin üretimiyle ilgili bir dizi teknolojiyi de ekledi. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan güncellenmiş listede nadir toprak elementlerinden 17 kez bahsediliyor. Çin devlet medyası, güncellemenin, Çin’in “ekonomik ve teknolojik hak ve çıkarlarını” korumak amacıyla Pekin’in serbestçe ihraç edilmemesi gerektiğini düşündüğü öğeleri içerdiğini bildirdi.

Çin dışından yapılan analizler, genişletilmiş listenin nadir toprak mıknatısları yapma, nadir toprak elementi madenciliği ve maddeleri rafine etme teknolojilerini yasakladığını gösteriyor.

Nadir toprak elementleri birçok yüksek teknolojili ürünün üretimi için hayati öneme sahip. Çin, şu anda dünyanın en büyük madde kaynağı konumunda ve uzun süredir, ham ürünü açık denizlere göndermek yerine, maddeleri rafine ederek ve/veya faydalı bileşenlere dönüştürerek yerel katma değer yaratma politikası izliyor. Bu nedenle Çin, nadir toprak elementlerinin işlenmesi için dünyanın en iyi teknolojilerinin büyük bir kısmını geliştirdi.

Bu politika, Pekin’in önemli tedarik zincirleri üzerindeki nüfuzunu arttırdı ve örneğin, Temmuz 2023’te yarı iletken üretimi için gerekli olan Galyum ve Germanyum ihracatını kısıtladığında bu gücünün etkilerini gösterdi.

Dünyanın dört bir yanındaki kaynak şirketleri, nadir toprak elementi yatakları bulmak için gezegeni tarıyor ve yeni kaynakları açığa çıkarmak için büyük bir çaba gösteriyor. Hükümetler de yeni keşfedilen kaynakların gelişimini hızlandırmak ve rafinerilerin ve diğer gerekli araçların yerinde olmasını sağlamak umuduyla bu soruna büyük yatırımlar yapıyor.

Ancak bütün bu yatırımların meyvesini vermesi zaman alıyor ve bu süre zarfında Çin, belirli endüstrilerin sınırlarının ötesindeki gelişimini yavaşlatmak için yıllarca kullanabileceği bir avantaja sahip hale geliyor. Yenilenebilir enerji üretimi ve enerji depolama da nadir toprak elementlerine bağımlı iki sektör olduğundan dolayı, dünya genelinde net sıfır hedefine doğru ilerlemeler sürdürülürken Çin oldukça güçlü bir konuma sahip oluyor.

Çin’in yenilenen ihracat yasağı listesine ilk kez insan kullanımına yönelik hücre klonlama ve gen düzenleme teknolojisi de eklendi. Dökme malzeme elleçleme ve taşıma teknolojisi de ihracata izin verilmeden önce lisans gerektiren maddeler olarak listede yer alıyor.

Benzer bir şekilde LiDAR da bu listede yer alıyor. ABD’li yasa koyucuların kısa süre önce Çin’in Amerikan yapımı teknolojiyi otonom sistemler inşa etmek için kullanamaması için ihracatın yasaklanması yönündeki çağrılarının ardından, Çin kısasa kısas bir yaklaşımı tercih edeceğini gösteriyor gibi gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir