Dünya, bugüne kadar kaydedilmiş en sıcak 12 aylık dönemi yaşadı

Araştırma kuruluşu Climate Central tarafından yapılan analizde, 1 Kasım 2022 ila 31 Ekim 2023 döneminde, 175 ülke, 154 eyalet/bölge ve 920 büyük şehrin günlük sıcaklık değerleri incelendi. Sıcaklıklar, Climate Central’ın günlük yerel sıcaklık ilişkilendirme sistemi olan İklim Değişim Endeksi (CSI) kapsamında analiz edildi.

Küresel sıcaklıkların sanayi öncesi seviyelerin 1,32 derece üzerine çıkmasıyla, dünya, kayıtlardaki en sıcak 12 aylık dönemini yaşadı. Sadece İzlanda ve Lesotho’da normalden daha düşük sıcaklıklar kaydedildi. Fosil yakıt kullanımı ve diğer insan faaliyetlerinin bir sonucu olan iklim değişikliğinin etkisiyle bu dönemin, yaklaşık 125 bin yılın en sıcak 12 aylık dönemi olmasının muhtemel olduğu da tespit edildi.

EN YÜKSEK SICAK ARTIŞI TACİKİSTAN’DA GÖRÜLDÜ

Ortalama sıcaklık artışının en yüksek olduğu bölgeler arasında 1,8 dereceyle Tacikistan’ın başkenti Duşanbe, 1,6 dereceyle Japonya’da Tokyo, 1,5 dereceyle İran’ın Meşhed, Teksas’ın Houston, İspanya’nın Barselona, İsviçre’nin Bern ve Avusturya’nın Viyana şehirleri yer aldı. ABD’nin New York eyaletinde ortalama sıcaklık artışı 1,4 derece olurken, Çin’in birçok şehrinde sıcaklık artışları 1 ila 1,5 derece arasında ölçüldü.

TÜRKİYE’NİN TAMAMI SICAK HAVA DALGASIA MARUZ KALDI

Türkiye’de ortalama sıcaklık artışı Kasım 2022 ila Nisan 2023 döneminde 1,6 derece, Mayıs ila Ekim 2023 döneminde 1,1 derece oldu. Analizde, sıcaklık değerlerinin ölçüldüğü büyük şehirler arasında yer alan İstanbul’da 12 aylık dönemde ortalama sıcaklık artışı 1,2 dereceye ulaşırken, Ankara’da 0,9 dereceyi buldu. Yine bu dönemde Türkiye’deki nüfusun tamamı, iklim değişikliği kaynaklı sıcak hava dalgalarının etkilerini normalden üç kat fazla hissetti. 5,7 milyar insan en az 30 gün süreyle yüksek sıcaklıkları hissetti.

EN YÜKSEK SICAKLIK JAMAİKA’DA ÖLÇÜLDÜ

Japonya, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Bangladeş, İran, Mısır, Etiyopya, Nijerya, İtalya, Fransa, İspanya, Birleşik Krallık, Brezilya, Meksika, Karayipler ve Orta Amerika ülkelerinde yaşayan nüfusun neredeyse tamamı, uzun süreli sıcaklıkları hissetti. Jamaika ise CSI endeksinin 4,5 ile en yüksek ölçüldüğü ülke oldu. Bu da ülkede iklim değişikliği nedeniyle sıcaklığın en az 4 kat arttığı anlamına geliyor.

İKLİM DEĞİŞİM ENDEKSİ (CSI) SEVİYESİ NEDİR?

Fosil yakıt kullanımından kaynaklanan iklim değişikliğinin günlük sıcaklık değerlerini nasıl değiştirdiğini ölçümleyen CSI’nın merkezi sıfır olarak alınıyor. Bir bölgedeki sıcaklık değeri için CSI seviyesinin sıfır olması insan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliğinin sıcaklık üzerinde tespit edilebilir bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Pozitif CSI seviyeleri 1 ila 5, sıcaklıklarda iklim değişikliğinin tespit edilebilir etkisi olduğu anlamına geliyor. CSI 1 seviyesinde iklim değişikliğinin tespit edilebilir olduğu ve sıcaklığın 1,5 kat daha olası hale geldiğini gösteriyor. CSI 2 ve üstü seviyelerde, sıcaklık olasılığının çarpan etkisinde arttığı anlamına geliyor.Bu dönemde, 170 ülkede 30 yıllık normları aşan sıcaklıklar nedeniyle dünya nüfusunun yüzde 99’unu oluşturan 7,8 milyar insan ortalamanın üzerinde sıcaklığa maruz kaldı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir