Kilisede bir değişik olay: Tokat attı, ‘Hoşgörüsünü denedim’ dedi

Eskişehir’de İlhan Ö. isimli kişi gittiği kilisedeki ayin sırasında kilise pastörü Artun Tokatlı’ya tokat attı. Kilisede bulunan diğer kişiler tarafından yakalanan ve polise teslim edilen Önder, ifadesinde Hristiyanlığın hoşgörü dini olduğunu belirterek, birisinin kendisine vurduğunda karşılık vermemesi ve yüzünü uzatması gerektiğini öğrendiğini söyledi.

“TEST ETMEK İÇİN TOKAT ATTIM”

Bu öğretileri test etmek amacıyla tokat attığını dile getiren Önder, amacının pastöre zarar vermek olmadığını savundu. Polis tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Önder, daha sonra akıl sağlığının değerlendirilmesi amacıyla hastaneye yatırıldı.

“DUA SIRASINDA FATİHA OKUDU”

Pastör Artun Tokatlı ise olay nedeniyle kilise olarak çok üzüldüklerini söyledi. Münferit bir olay olarak değerlendirdikleri konuyla ilgili emniyet ve başsavcılığın hassasiyet gösterdiğini anlatan Tokatlı, “Kilisemizdeki pazar ibadetimizde maalesef münferit, üzücü bir olay oldu. Akıl sağlığı kısmen yerinde olmayan bir şahıs tarafından saldırıya uğradık. Biz kilise olarak çok üzüldük bu duruma. Aynı zamanda gerek emniyet ve başsavcılık oldukça bu konuya karşı hassas davrandılar. Gerekli bütün ilgiyi gösterdiler.

Şahıs kiliseye girdiği andan itibaren tuhaf durumdaydı. Dua sırasında Türkçe Fatiha duasını okudu. Baştan belli bir niyeti vardı. Biz dikkat etmeye çalıştık ama yine de şahıs saldırmaya, vurmak istedikten sonra belli bir yere kadar tedbir alabildik. Şahıs bana vurduktan sonra etkisiz hale getirdim. Kalabalıktı, ibadetin sonunda henüz kilise üyeleri henüz inmemişlerdi aşağıya. Şahsı etkisiz hale getirerek polisi aradık” diye konuştu.

“VAFTİZ ETMEMİ İSTEDİ”

Şüpheli İlhan Önderin vaaz sonrasında yanına geldiğini ifade eden Tokatlı, yaşananları söyle anlattı:

“Benden onu vaftiz etmemi istedi. Ben bu şekilde insanları vaftiz etmediğimizi, bunun bir süreci olduğunu, gerçekten Hristiyanlığı tanıması gerektiğini ve ondan sonra vaftiz olması gerektiğini söyledim. Ancak bu konu çok mutlu etmedi. Ve ondan sonra da vurdu. Göz göze temas sağlamıyordum o arada vurdu. Bunun münferit olay olarak değerlendiriyoruz. Eskişehirliler kiliseye karşı her zaman hoşgörülü ve saygılı yaklaşan bir halkı, yetkilileri var. Bu açıdan münferit bir olay olarak değerlendiriyoruz. Eskişehir Protestan Kilisesi, Diyanet İşleri Başkanlığınca ibadethane statüsü kazanmış nadir bir yerdir.”

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir