Memura Zam Erken Geldi: Fazla Mesailere Yüzde 87 Zam Yapıldı

Kamu çalışanları, devlet memurlarının fazla mesai ücretlerinde saat başına 2024 yılından itibaren geçerli yüzde 87 zam yapıldı.

2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nden derlenen bilgilere göre, memurlar saat başına fazla mesai ücretlerini 1 Ocak 2024’ten itibaren yüzde 87 zamlı alacak.

Hali hazırda 5 lira 40 kuruş olan saatlik fazla mesai ücreti 1 Ocak 2024 itibarıyla 10 lira 10 kuruş olacak. 

Tüm personeli içeren zamda, bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan makam şoförleri dahil ayda 90 saat, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlerin de ayda 60 saati geçmemek üzere fazla mesai ücretleri yeni yılda zamlı ödenecek.

Harcırah Kanunu uyarınca da yurt içi gündelik ve tazminat tutarları yeniden belirlendi.

2024 itibarıyla TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik harcırah (kurum dışı ziyaretlerde harcama) tutarı 270 liradan 500 liraya, Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanları ile Kamu Başdenetçisinin de harcırahı 250 liradan 480 liraya çıkacak.

Yurt içindeki tutarlar, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda olan memurlara 465 liraya, en alt kademedeki memurlara da 400 liraya çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir